Utilizatori conectaţi

· Vizitatori conectaţi: 4

· Membri conectaţi: 0

· Membri înregistraţi: 2,054
· Cel mai nou membru: turturica

Ultimii membri conectaţi

· SFINXUL7408:25:26
· ApAsHu 3 zile
· keddy 3 zile
· catalinm75 2 săpt
· delir 2 săpt
· Nicu 2 săpt
· AVoica 3 săpt
· IceTeaFoot 5 săpt
· hYper 5 săpt
· blackalecu 5 săpt

Suporter PHP-Fusion

Îţi place PHP-Fusion şi vrei
să îl recomanzi şi altora?

Afişează acest buton
pe site-ul tău:
PHP-Fusion România

Foloseşte codul de mai jos
pentru a afişa butonul.

Mulţumim frumos. B-)

· Codul panoului ·

Portal găzduit de iNES

hosted by iNES

Parteneri şi recomandări

Ultimele articole

Despre rețele și internet (IP, DNS, DHCP, gateway)
Vizualizări: 17.098
Articolul de față este scris cu intenția de a prezenta cât se poate de simplu informații mult prea tehnice pentru a fi prezentate, ca atare, începătorilor. Însoțit de legături pe internet, acest articol vă poate ajuta să înțel...

Calculator virtual online
Vizualizări: 17.127
De când a lansat Drago anunțul despre G.ho.st am primit câteva invitații prin e-mail din partea altor membri din comunitate. Pentru că nu vreau să îmi fac cont la G.ho.st o să vă spun și motivul și vă ofer inclusiv o alternativă în cazul în care dori...

Ce-are limba română cu asistența tehnică?
Vizualizări: 15.398
Pe scurt, limba este mijlocul prin care comunicăm - verbal sau în scris. Dar dacă vi se pare prea scurtă explicația, citiți în continuare.1. De ce ortografie? Practic, regulile lingvistice au apărut ca o nevoie a standardizării limbilor p...

3. Instalarea serverului de internet (Apache, PHP, MySQL)
Categorie: Tutoriale PHP
Vizualizări: 27.310
Un server de internet trebuie să aibă abilitatea de a trimite clientului paginile solicitate. Deoarece programele de navigare pe internet afișează cod HTML, serverele de internet sunt capabile să trimită codul HTML fără configurări suplimentare. &Ici...

2. Cum încep programarea PHP? (cu HTML)
Categorie: Tutoriale PHP
Vizualizări: 20.885
Teoretic totul este simplu dacă știm care este calea și avem abilitățile necesare. Practic, adeseori avem nevoie de ghidare. Înainte de a începe învățarea unui nou limbaj de programare trebuie să identificăm motivul pentru care dori...

Ce e-mail folosim?

Yahoo: 1498 (72.93%)
Gmail: 363 (17.67%)
Hotmail: 23 (1.12%)
MSN/Live: 8 (0.39%)
Altul: 162 (7.89%)

Vezi discuţia

PHP-Fusion România » Asistență tehnică PHP-Fusion 6 » Portalul meu PHP-Fusion
 Printează discuţia
Regulament
Nicu
Pentru că au fost destule discuții despre codul de conduită, consider necesară prezența acestei discuții. Saiturile postate aici trebuie să respecte două lucruri.

1. Ca oricare alt portal bazat pe PHP-Fusion 6, trebuie să conțină minim mesajul "Powered by PHP-Fusion" - dacă întregul mesaj jenează pe cineva.

În PHP-Fusion 7, mesajul trebuie să fie cel original, nemodificat, de mai jos:
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2008 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

2. Să ofere un conținut legal, pentru toate vârstele. Explic mai jos, defalcat.

2.1. Cu legea... presupun că nu vrea nimeni să fie certat. E problema fiecăruia dacă își promovează pagina de internet cu conținut care nu respectă licențele sub care a fost lansat, ori opere ale căror drepturi de autor au fost încălcate. Noi nu suntem Poliția, deci pentru noi nu este relevant dacă proprietarul acelei pagini are fișiere "ilegale" sau nu pe server. Problema ar consta în faptul că de pe saitul PHP-Fusion România s-ar putea intra pe o pagină care facilitează accesul la așa ceva - adică ne-am facem părtași la ilegalitate. Normal că nu putem accepta asta, mai ales când noi facem aici o muncă de voluntariat.

2.2. Nici conținutul imoral sau adult nu este permis. Comunitatea noastră este deschisă tuturor, indiferent de vârstă, sex ori etnie. Ca atare, nu putem permite publicarea adreselor de saituri care au înjurături, poze/filme obscene sau macabre și-așa mai departe.

Exemplu:
Un copil de 12 ani își face un portal bazat pe PHP-Fusion. Acesta își petrece mult timp citind forumul nostru de discuții, unde s-au adunat multe soluții de aproape doi ani încoace. Părinții stau cu ochii pe el și îl lasă să-și vadă de treabă știind că omulețul face ceva util, învățând lucruri noi.

Într-o bună zi, omulețul nostru găsește pe forum un sait postat de X sau Y și intră pe el, să vadă cum este pus la punct. Pe acesta găsește tot felul de chestii nepotrivite vârstei lui. Părinții lui îl observă și îi interzic să mai intre în comunitatea noastră, de frică să nu le stricăm copilul.

Concluzia:
Pe lângă faptul că nu sunt de acord cu postarea în public a unui anumit tip de conținut, este evident că există și părinți cărora le pasă de educația copiilor pe care îi au sub aripă. Evident, ca să fie totul în regulă trebuie să ținem cont și de asta și să aplicăm obișnuitele reguli sociale.

Întrebările sunt binevenite.
Editat de Nicu la 13-03-2009, 01:50

Cristi
Foarte fumos explicat (scurt si la obiect) si sunt de acord cu aceste reguli!
Editat de Cristi la 28-12-2009, 12:33

soso
As avea si eu o rugaminte la Nicu sa deschidem un subiect tot ceva de genu sau sa se discute aici ce e legal pe un site si ce nu adika ceva de genu :

Legal :

-Publicitate
-Creari bannere
-Forum Posting
-Website personal
-descarcari programe free
-etc am dat un exemplu

Ilegale
-Descarcari muzica
-descarcari filme
-etc

sper sa fie ceva de folos daca se poate face o discutie pe tema asta

Ca sa aiba fiecare o idee pentru ce isi fac websitul sau ce risc au daca isi fac situri ilegale sau ce ai precizat tu mai sus

Sau daca nu mi-a mai venit o idee acum la fiecare care isi deschide postul la Portalu Meu Php-Fusion fiecare sa isi dea cu parerea ce e legal si ce nu e legal .
Editat de soso la 27-02-2008, 15:40
s5.tinypic.com/29xji9k.jpg

Nicu
Pe scurt, este ilegal să deții sau să publici o operă (în original sau modificată) fără acordul autorului sau fără să fi plătit legal pentru aceasta.

Acum... "a avea în posesie ceva ce nu ai cumpărat" este foarte discutabil dacă este legal sau nu, mai ales când este vorba despre un film preluat de la televizor, pe care l-ai programat să se înregistreze ca să-l mai vezi o dată sau o melodie înregistrată de la radio, tot ca să te mai delectezi din când în când cu ea. Acolo nu-i nimeni atât de bătut în cap încât să vină peste tine acasă și să îți spună că "ori ștergi melodia ori faci pușcăria".

Una este arhiva personală - limpede, alta este o colecție publicată undeva pe internet și pe care o ții pe sait sau doar oferi legături către ea. Ambele forme de distribuire ale unor opere (muzică, filme, programe etc) sunt ilegale. Despre asta e vorba, la modul general.

divers3
sunt total de acord.

ArmeaNu

[b]Exemplu:

Un copil de 12 ani își face un portal bazat pe PHP-Fusion. Acesta își petrece mult timp citind forumul nostru de discuții, unde s-au adunat multe soluții de aproape doi ani încoace. Părinții stau cu ochii pe el și îl lasă să-și vadă de treabă știind că omulețul face ceva util, învățând lucruri noi.

Într-o bună zi, omulețul nostru găsește pe forum un sait postat de X sau Y și intră pe el, să vadă cum este pus la punct. Pe acesta găsește tot felul de chestii nepotrivite vârstei lui. Părinții lui îl observă și îi interzic să mai intre în comunitatea noastră, de frică să nu le stricăm copilul.

Întrebările sunt binevenite.

cemi place doamneee Iupiii!Iupiii!Iupiii!Iupiii!GrinGrin

hpaul
eu sunt constient de hacking si de cele ce sunt interzise, adica stiu ca acestea sunt interzise(adica sa fie publicate la descarcari): muzica, filme, programe cu licenta (not freeware) si alteleShockAngry, ne subestimati
Editat de hpaul la 20-08-2008, 22:27

Wildformovies
hpaul a scris:
eu sunt constient de hacking si de cele ce sunt interzise, adica stiu ca acestea sunt interzise(adica sa fie publicate la descarcari): muzica, filme, programe cu licenta (not freeware) si alteleShockAngry, ne subestimati

Se referea si la continut indecentPfft
http://www.forumsextreme.com/images/sFun_bat.gif does not exist.
- Sunt oficial retras.

krakezu
pot sa pun pe site la download brush pentru Photoshop ? este legal? Nu cred ca au drepturi de autor. Astept pareri din partea comunitatii, sa nu ma trezesc dupa ce am muncit atata la el ca trebuie sa le sterg .

Drago
Nu cred ca este ilegal. Trebuie citit mai bine termenii de utilizare.
Ești nou aici? Citește mai întâi codul de conduită și despre legalitate!
Vrei un răspuns rapid la problema ta? Folosește căutarea!
Nu găsești? Întreabă cum trebuie!
Acum poți posta!

Nicu
Totul depinde de persoana care a creat ceea ce dorești să publici. Dacă omul le-a publicat sub licență GNU GPL v2 - de exemplu -, poți redistribui fără probleme materialul acoperit de licență. Oricum, citirea acesteia ar trebui să te lămurească

c_anicai
vreao o lamurire am citit aici http://php-fusion.co.uk/viewpage.php?page_id=6

Copyright removal from footer for v7: £30
http://radaseni.info.ro/

Drago
Atât costă (30 lire sterline) pentru a nu mai avea acel text în footer: